Сабақтың тақырыбы
Қортынды
сабақ: Көлік, көлік түрлері, Жолда жүру ережелері.
Сабақтың
мақсаты:1. Көлік, көлік түрлерін,
Жолда жүру ережелері туралы білімдерін толықтыру.
2.Оқушылардың ойлау өрісін және жан-жақты
білімдерін дамыту.
3.Жолда жүру тәртібін әрдайым сақтауға, қиын
жағдайда дұрыс шешім таба
білуге тәрбиелеу.
Сабақтың барысы
Ұймдастыру
кезеңі:
а) сәлемдесу
Сабақтың ұраны: Мен ақылды баламын,
Оқимын
да жазамын.
Күлемін де
ойнаймын.
Білімімді
жинаймын.
ә)кезекшімен
сүхбат: Сыныпта кезекші кім? кім жоқ? т.б
Сабақтың мақсаты
мен барысын хабарлау.
1. Ата-бабамыз
қандай халық болған көлік ретінде нені пайдаланған?
а)Ауыр
жүк тасу үшін, алыс жолға шығу үшін төзімді жылқыны пайдаланған.(жылқының
суретін көрсету)
б)Содан
кейін қандай көлік пайда болған?
Велосипед
. (велосипедтер Европада 19 ғасырда пайда болған. Солан бері әлемге кең
таралған.
в)Келесі
пайда болған көлік француз инжинері Фардиер және артилеррия капитаныНиколос
Возеп Сигнот(1725-1804) жылы жасаған.
(бірінші
автомобиль суреті)
Автомобиль
сөзінің мағынасы өздігінен қозғалады дегенді білдіреді.
2.Көлік
түрлері (класстер құру) кеме,автобус,ұшақ,поезд,трамвай,тролпейбус,метропоезд.
3.Көлітер
қандай жолмен жүреді?
Автобус-тас
жолмен.
Трамвай,поезд-темір
жолмен.
Ұшақ-әуе
жолымен.
Кеме-теңіз
жолымен.
Троллейбус-электірлі
жолмен.
Метропоезд-жер
асты жолмен жүреді.
4.Сіздер
білесіздерме алғашқы метро қайда? қашан?
пайда болды?
а)
Алғашқы метро бұдан жүз жыл бұрын Англяда пайда болды.
ә)2011
жылы 2-желтоқсанда Алматыда метро
ашылды.
Сергіту сәті.
4.
Оқулықпен жұмыс
1) 2-тапсырма 109 бет.
Троллейбус туралы мәтінді аудару.
2) Жұппен жұмыс. 3-тапсырма 110 бет.
5.Көлікті кім
жүргізеді?
-Жүргізуші
болу үшін не істейміз? Құжат көрсету.
Кез-келген
мекемеде жұмыс істейтін азаматтың өз бөлмесі, өзінің үстелі мен орындығы-оның
жұмыс орыны десе, автокөлік жүргізушілердің жұмыс орыны- жол үсті болып
табылады.Әрбір көлік жүргізушісі жол үстіне мұқият қарап отырады. Кейде жаяу
жүргізушілер жол үстіне шығып кетеді бұлар әрине тәртіп бұзыушы жаяу
жүргіншілер.
6. 6.Жол
құрылысы, жол белгілері, туралы толық түсінік беру.
Ең
алғашқы көшелік бағдаршам 1868 жылы Лондонда пайда болған.
Оны
ойлап тапқан ағылшындық инженер Найт еді. Алғашқы бағдаршамның еі ғана
семафорлық қанаты болған. Көлденеіңнен
орналасқан қанат қанат «тоқта» дегенді
білдірсе,45градус бұрышқа еңейтілген белгі «абайлап өтіңіз» дегенді білдіреді.
Көлі жүргізушілерін абай болуға шақырған. 1918 жылдан бастап үш түс қолдана
басталды.
Алғашқы
электір бағдаршамын ойлап тапқан адамның есімі Лестер Вайр. (ең
алғашқы бағдаршамның суретін көрсету)
7.Бардаршамның
неше көзі бар? Үш көзі бар.(бағдаршам суреті)
Олар:
қызыл-тоқта.
сары-дайындал.
жасыл-жүр.
8.
Оқулықпен жұмыс: 2-тапсырма 111 бет (мәтінді оқып аудару)
9.Қосымша
мына сұрақтарға жауап беру.
1.Жолаушылар
дегеніміз кім?
Кез-келген көлік түрлерін пайдаланатын
адамдар.
2.
Бардаршам дегеніміз не?
Жол қозғалысын реттейтін үш көзді аспап.
3.Велосипетпен
неше жастан бастап жолмен жүруге болады?
14-жасқа толған балаларға рұқсат.
4.Жолаушы
таситын қоғамдық көліктерді қай жерде күтеді?
Аялдамада.
5.Қандай
көлітің түрлеріне бағдаршамның қызыл жарығына жүруге рұқсат етеді?
Жедел жәрдем, полиция, өрт сөндіруші.
6. МАЙ
деген сөзді талда?
Мемлекеттік авто инспекция.
Сабақты
аяқтау:
10.Көшеде
аман есен жүрейік соған байланысты ән айтайық.
«Әр қашан күн сөнбесін»
Әр қашан күн
сөнбесін
Аспаннан бұлт
төнбесін.
Қасымда болсын анам.
Болайын менде аман.
Үлгілі
тәртіпті оқушылар жол жүру ережесін бұзбайды.